Lenovo IdeaPad 700-15ISK - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria 700-15ISK zawiera gamingowe laptopy, których premiera miała miejsce ponad 2 lata temu.

Mimo wszystko, nadal są one popularne wśród konsumentów. Warto więc sprawdzić, czy pozwalają na obsługę najnowszych gier i jakie są ich obecne możliwości. Analizie poddane zostały najpopularniejsze konfiguracje sprzętowe.

Polecane laptopy

Lenovo IdeaPad 700-15ISK - dane techniczne oraz cena

Korzystają one między innymi z procesorów Intela szóstej generacji oraz dedykowanej karty graficznej od Nvidii. Między sobą różnią się również ilością zamontowanej pamięci RAM, a także rodzajem i pojemnością zainstalowanych dysków twardych.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-6700HQ
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce GTX 950M + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 16 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 960 GB SSD lub do 1 TB HDD + do 256 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,27 cm, szerokość: 38,4 cm, głębokość: 26,5 cm, waga: 2,3 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury
  • Bateria - litowo-jonowa, 45 Wh
  • Zastosowanie – laptop do gier, multimedialne
  • Cena – od 2752 złotych do 4399 złotych

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – dostępne konfiguracje

Biorąc pod uwagę fakt, iż od premiery omawianej serii minęły ponad 2 lata, najwięcej obaw można mieć do wydajności zamontowanej karty graficznej. Jak wiadomo, wymagania sprzętowe nowych gier rosną dość szybki, dlatego taka jednostka może mieć z nimi problemy.

Co więcej, w laptopach Lenovo IdeaPad 700-15ISK znajduje się karta Nvidia GeForce GTX 950M, która na rynku dostępna jest jeszcze dłużej, bo od marca 2015 roku. Ta 3-letnia jednostka GPU dysponuje 4GB pamięci GDDR5, natomiast taktowanie jej rdzenia wynosi od 914 do 1124 MHz. Niestety, w przypadku wielu nowych gier niemożliwe okaże się uruchomienie średnich i wysokich detali graficznych. Co oczywiście nie oznacza, że nie mogą one zostać uruchomione – gracze muszą ograniczyć się jednak ograniczyć do ustawień low.

Oczywiście w produkcjach mniej wymagających pod względem sprzętowym możliwości zmian ustawień są szersze. Lepiej próbę czasu przetrwały chyba procesory. W omawianej serii znajdziemy między innymi bardzo popularny układ Intel Core i7-6700HQ. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami, które obsługują do ośmiu wątków. Częstotliwość taktowania wynosi natomiast od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3500 MHz w trybie boost. Uzupełnieniem specyfikacji jest 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Pomimo tego, iż jest to procesor prawie 3-letni, nadal oferuje wydajność na wysokim poziomie, która powinna okazać się wystarczająca do obsługi nowych gier. Nieco gorzej prezentuje się drugi z wykorzystywanych układów, a mianowicie Intel Core i5-6300HQ. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem w przedziale 2300-3200 MHz i 6 MB pamięci L3. Zapewnia o kilkadziesiąt procent niższą wydajność niż model i7.

Pod względem mocy obliczeniowej, nadal bardzo dobrze sprawdza się pamięć RAM montowana w laptopach Lenovo IdeaPad 700-15ISK. Kości DDR4 wyróżniają się sporą szybkością działania i niskim poborem energii. Na rynku znaleźć można przeważnie modele urządzeń z 8 lub 16 GB pamięci, jednak wartość tę można rozszerzyć do poziomu 32 GB.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić baczną uwagę, jest dysk twardy. Producent postanowił wypuścić modele wyposażone w dyski HDD, SSD oraz po jednym HDD i SSD M.2 z interfejsem PCI-Express. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się ta trzecia opcja. Instalując bowiem system na takim dysku SSD, możemy liczyć na znaczne przyspieszenie jego działania.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – wygląd

Laptopy IdeaPad 700-15ISK nie wyróżniają się designem typowym dla sprzętu gamingowego. Mamy tu do czynienia z bardzo eleganckimi urządzeniami, utrzymanymi w ciemnej bądź jasnej kolorystyce. Ich charakter zdradzają jedynie zwiększone wyloty powietrza, które znajdują się z tyłu obudowy.

lenovo ideapad 700-15isk

Urządzenia nie są również przesadnie ciężkie (ważą 2,3 kg), dlatego z powodzeniem mogą być traktowane jako sprzęt mobilny. Jakość wykonania obudowy należy ocenić przyzwoicie. Jednostka zasadnicza wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Szkoda, że producent zdecydował się na tak ubogi zestaw złączy. Zaledwie 2 porty USB 3.0 i jeden USB 2.0 to zbyt mało, jak na laptopy multimedialne.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – wydajność

Na najwyższą moc obliczeniową możemy liczyć decydując się na model wyposażony w procesor Intel Core i7-6700HQ, co zresztą potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w popularnych programach diagnostycznych.

Na platformie Cinebench R15, układ uzyskał średnią na poziomie 144 punktów w trybie jednowątkowym i 676 punktów w trybie wielowątkowym. Nadal są to bardzo przyzwoite rezultaty (dla porównania, model i5-6300HQ otrzymał kolejno 131 i 466 punktów).

Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 950M spisuje się przyzwoicie, choć nie można mówić tu o super wydajności. W testach przeprowadzonych w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics jednostka uzyskała średnią na poziomie 69209 punktów. W przypadku takich produkcji jak Far Cry 5, Kingdom Come: Deliverance czy Star Wars Batllefront 2, będzie w stanie obsłużyć wyłącznie niskie detale graficzne. Więcej pokaże w tytułach o nieco niższych wymaganiach – wspomnieć można miedzy innymi o FIFIE 18 i Rocket League.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – matryca

Wszystkie laptopy z serii 700-15ISK zostały wyposażone w 15-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii IPS. Gwarantują one bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, która przełoży się na odpowiednie doznania płynące z gier, oglądania filmów czy też obsługi programów graficznych.

Dysponują one matowymi powłokami, dlatego z laptopów można korzystać także wtedy, gdy przez okno padają na ekran promienie słoneczne.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – klawiatura i touchpad

Jak na multimedialno-gamingowe laptopy przystało, omawiane modele posiadają podświetlaną klawiaturę. Jej jakość należy ocenić wysoko – przerwy między klawiszami, a także ich wyspowe ułożenie sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest bardzo wygodne. Bez zarzutów funkcjonuje także gładzik, zapewniający wygodny ślizg.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – wady i zalety

Najmocniejszą stroną serii IdeaPad 700-15ISK jest bez wątpienia dostępność wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Użytkownicy mogą wybrać procesor, dysk twardy, a także ilość pamięci RAM. Do tego dochodzi  bardzo ładna i solidna obudowa, a także wysokiej jakości matryca i osprzęt.

Ocena wydajności laptopów zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Jeśli bowiem szukamy modeli, które uporają się ze wszystkim nowymi produkcjami, obsługując je na wysokich detalach graficznych, seria ta okaże się złym wyborem. W przypadku, gdy chodzi nam o całkiem wydajne, multimedialne laptopy, radzące sobie z programami graficznymi i wieloma grami (choć niekoniecznie z tymi najbardziej wymagającymi pod względem sprzętowym), a przy tym nie chcemy wydać zbyt wiele, modele IdeaPad 700-15ISK to dobry wybór.

Lenovo IdeaPad 700-15ISK – podsumowanie, czy warto?

Obecnie, ponad 2 lata po premierze tej serii, nadal można ją polecić. Oczywiście laptopy są już zbyt słabe, by zagwarantować obsługę najnowszych tytułów AAA, jednak wcale nie oznacza to, że ich możliwości są bardzo ograniczone. Wręcz przeciwnie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.